Kiwanis

Projekt Kiwanis panenka

Projekt "Kiwanis panenka" je převzatý od australských a norských Kiwanis klubů. Kiwanis kluby přicházejí s nápadem, ze začátku sponzorují materiál a různé dobrovolné subjekty (učenky, obyvatelé pečovatelských domů, domovů důchodců apod.) šijí jednoduché panenky z bílé bavlněné látky, které jsou rozdávány každému dítěti na dětském oddělení nemocnic.

Panenka slouží v na dětských odděleních jako terapeutická pomůcka. Dítě na panence, spíše než na sobě, ukáže co ho bolí nebo lékař na ní demonstruje, jak bude dítě léčit. Dítě se tak zbavuje nejen strachu ze zákroku, ale také dostává hračku, kterou si během pobytu v nemocnici může jakkoliv pomalovat a nazdobit. Dítě je tedy zabaveno tvořivou činností, která ho také zbavuje zbytečného stresu. Panenka dítěti zůstává i po odchodu z nemocnice.

Tento projekt zahájily v ČR Kiwanis kluby v Ústí nad Labem a Luna Louny. Zanedlouho se však rozšířil i do ostatních klubů v ČR. Projekt panenka byl prvním projektem Kiwanis klubu Český Krumlov.

Projekt byl realizován v letech 2001 až 2003 celkem bylo předáno na dětské oddělení v nemocnici v Českém Krumlově přibližně 1000 Kiwani panenek

Sponzoři projektu :
Otavan Třeboň a.s. pobočka Český Krumlov, Silon a.s. Planá nad Lužnicí, Schwan - Stabilo ČR a.s., Libor Frýba Papír Servis České Budějovice, senioři z Domu s pečovatelskou službou Český Krumlov